Boxing Schedule Tonight HBO, SHOWTIME, ESPN, TELEMUNDO, BOXNATION

    0
    Boxing Schedules
    Boxing Schedules

    March 6

    At Chonburi, Thailand:

    March 9

    At Costa Mesa, Calif. (ESPN Deportes/same-day tape ESPN2):

    • Ronny Rios vs. Azat Hovhannisyan, 10 rounds, junior featherweights

    • Alexis Rocha vs. Miguel Dumas, 8 rounds, welterweights

    • Maricela Cornejo vs. Lisa Garland, 6 rounds, female super middleweights

    • Aaron McKenna vs. Adolfo Caro, 4 rounds, welterweights

    • Marvin Cabrera vs. Sergio Gonzalez, 8 rounds, junior middleweights

    At Deadwood, South Dakota (Showtime):

    • Regis Prograis vs. Julius Indongo, 12 rounds, for vacant WBC interim junior welterweight title

    • Ivan Baranchyk vs. Petr Petrov, 12 rounds, IBF junior welterweight eliminator

    • Junior Fa vs. Craig Lewis, 8 rounds, heavyweights

    • Matt Remillard vs. esus Valdez, 8 rounds, junior lightweights

    • Trey Lippe Morrison vs. Felipe Romero, 6 rounds, heavyweights

    • Charles Conwell vs. Ronald Montes, 6 rounds, junior middleweights

    At Mexico City (Telemundo):

    • Gilberto Parra vs. Saul Juarez, 10 rounds, strawweights

    • Abraham Rodriguez vs. Alejandro Villasenor, 8 rounds, junior flyweights

    • Jerson Aguilar vs. Adrian Pacheco, 6 rounds, 6 rounds, junior lightweights

    • Martin Escamilla vs. Eduardo Olvera Cruces, 6 rounds, junior lightweights

    • Daniel Garcia vs. Jaime Aguilar, 4 rounds, junior lightweights

    • Kevin Salgado Zambrano vs. Jose Angel Ruiz, 4 rounds, junior middleweights

    • Ivan Hernandez Najera vs. Miguel Sandoval Vazquez, 4 rounds, junior featherweights

    • Orlando Ovalle vs. Luis Sagon, 4 rounds, junior middleweights

    At Hinckley, Minn.:

    • Rob Brant vs. Colby Courter, 8 rounds, middlweights

    • Ramiro Hernandez vs. Nate Rubin, rematch, 8 rounds, junior lightweights

    • Van Goodman vs. Danyelle Williams, 4 rounds, heavyweights

    • Rondale Hubbert vs. Carlos Barbosa, 6 rounds, welterweights

    • Markus Morris vs. Chuka Williams, 6 rounds, welterweights

    • Anthony Palmisano vs. Darrius Flowers, 4 rounds, cruiserweights

    • Marlin Simms vs. TBA, 4 rounds, lightweights

    At Bensalem, Pa.:

    • Avery Sparrow vs. Jesus Serrano, 8 rounds, junior lightweights

    • John Joe Nevin vs. Alex Torres Rynn, 8 rounds, lightweights

    • Jerome Conquest vs. Tyrone Luckey, 6 rounds, lightweights

    • Isaiah Wise vs. Anthony Prescott, 6 rounds, junior middleweights

    • Marcel Rivers vs. Rafael DeJesus, 4 rounds, welterweights

    • Nahir Albright vs. Sidney Maccow, 4 rounds, junior welterweights

    • Gerardo Martinez vs. Vinnie Denierio, 4 rounds, lightweights

    • Cristobal Marrero vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

    At San Antonio:

    • Jesse Rodriguez vs. Jose Casiano, 4 rounds, featherweights

    • Arnold Alejandro vs. Christian Santibanez, 4 rounds, featherweights

    • Angel Alejandro vs. Jose Elizondo, 4 rounds, junior featherweights

    • Eddie Hunter Ortiz vs. Edward Tigs, 4 rounds, super middleweights

    • Frank Brown vs. Joe Sombrano, 4 rounds, lightweights

    • Tommy Kamara vs. Patrick Clarke, 4 rounds, super middleweights

    • Aaron Morales vs. Carlos Lopez, 4 rounds, bantamweights

    • Louie Coria vs. TBA, 4 rounds, featherweights

    March 10

    At Carson, Calif. (ESPN/ESPN Deportes):

    • Oscar Valdez vs. Scott Quigg, 12 rounds, for Valdez’s WBO featherweight title

    • Andy Vences vs. Erick DeLeon, 10 rounds, junior lightweights

    • Alex Saucedo vs. Abner Lopez, 10 rounds, junior welterweights

    • Esquiva Falcao vs. Salim Larbi, 10 rounds, middleweights

    • Maxim Dadashev vs. Abdiel Ramirez, 10 rounds, junior welterweights

    • Arnold Barboza Jr. vs. Mike Reed, 10 rounds, junior welterweights

    • Andy Ruiz vs. Devin Vargas, 8 rounds, heavyweights

    • Mikaela Mayer vs. Maria Semertzoglou, 6 rounds, female lightweights

    • Bryan Lua vs. Jesus Arevalo, 4 rounds, junior lightweights

    At San Antonio (Showtime):

    • Sergey Lipinets vs. Mikey Garcia, 12 rounds, for Lipinets’ IBF junior welterweight title

    • Rances Barthelemy vs. Kiryl Relikh, 12 rounds, for vacant WBA junior welterweight title

    • Mario Barrios vs. Eudy Bernardo, 10 rounds, junior welterweights

    • Richard Commey vs. Alejandro Luna, 12 rounds, IBF lightweight eliminator

    • Brandon Figueroa vs. Giovanni Delgado, 8 rounds, junior featherweights

    • Josesito Lopez vs. Hector Munoz, 8 or 10 round, welterweights

    • Alejandro Guerrero vs. TBA, 4 or 6 rounds, lightweights

    • Luis Coria vs. Brandon Lane, 4 or 6 rounds, featherweights

    • Yulian Tembotov vs. Noe Lozano, 6 rounds, welterweights

    • Eimantas Stanionis vs. Hector Munoza, 8 rounds, welterweights

    • Efe Ajagba vs. Antonio Woods, 6 rounds, heavyweights

    • Efetobor Apochi vs. Darrius Flowers, 6 rounds, cruiserweights

    • Robert Rodriguez vs. Giovanni Noriega, 4 rounds, junior bantamweights

    • Joseph Rodriguez vs. Ramsey Luna, 8 rounds, junior lightweights

    • Xavier Wilson vs. John Vanmeter, 4 rounds, junior lightweights

    At Mexico City (beIN Sports Espanol):

    • Ramon Alvarez vs. TBA, junior middleweights

    At Struer, Denmark:

    • Dina Thorslund vs. Alicia Ashley, 10 rounds, for vacant WBC interim women’s junior featherweight title

    • Dennis Ceylan vs. Jesus Sanchez, 10 rounds, featherweights

    • Mikkel Nielsen vs. Jamal Shalamberidze, 6 rounds, junior middleweights

    • Frederik Hede Jensen vs. Brian Pelaez, 4 rounds, junior lightweights

    • Kem Ljungquist vs. Frantisek Kohout, 6 rounds, heavyweights

    • Adam Bashanov vs. Nick Hanning, 6 rounds, super middleweights

    At New York:

    • Julian Sosa vs. Wilmer Rodriguez, 8 rounds junior welterweights

    • Josue Vargas vs. Zack Ramsey, 8 rounds, junior welterweights

    • Khalid Twaiti vs. Rondarius Hunter, 4 rounds, bantamweights

    • Mathew Gonzalez vs. Elliot Brown, 4 rounds, welterweights

    • Justin Biggs vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

    • Cesar Francis vs. Demetrius Wilson, 6 rounds, welterweights

    • Shakhram Giyasov vs. Nicholas Velasquez, 6 rounds, junior middleweights

    • Natalie Gonzalez vs. Judit Hachbold, 6 rounds, female junior flyweights

    • Murodjon Akhmadaliev vs. David Paz, 6 rounds, junior lightweights

    At Atlantic City, N.J.:

    • Chazz Witherspoon vs. Mike Sheppard, 8 rounds, heavyweights

    • Anthony Young vs. Fidel Monterrosa Munoz, 8 rounds, welterweights

    • Mike Hilton vs. Hector Perez, 6 rounds, cruiserweights

    • Prince Badi Ajamu vs. Willis Lockett, 6 rounds, cruiserweights

    • Gabriel Pham vs. Blake Mansfield, 6 rounds, super middleweights

    • John Bauza vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

    • Kevin Asmat vs. Edgar Cortes, 4 rounds, featherweights

    • Alejandro Jimenez vs. Derrick Pitts, 4 rounds, bantamweights

    • Dan Murray vs. Anthony Smith, 4 rounds, junior welterweights

    At Paris:

    • Brian Castano vs. Cedric Vitu, 12 rounds, for Castano’s WBA “regular” junior middleweight title

    • Souleymane Cissokho vs. Daniel Vegas Cota, 8 rounds, junior middleweights

    • Michel Tavares vs. Steven Crambert, 6 rounds, super middleweights

    • Anderson Prestot vs. Romain Garofalo, 6 rounds, middleweights

    • Money Powel IV vs. Gadzhimurad Ibragimov, 6 rounds, middleweights

    • Elie Konki vs. Daniel Martins, 6 rounds, bantamweights

    • Farrhad Saad vs. Adel Koukbi, 6 rounds, middleweights

    At Toowoomba, Australia:

    • Jack Asis vs. Rivan Cesaire, 5 rounds, junior lightweights

    At Braunlage, Germany:

    • Howik Bebraham vs. Fedor Papazov, 12 rounds, lightweights

    • Petar Milas vs. Kevin Johnson, 10 rounds, heavyweights

    March 16

    At Los Angeles (Estrella TV):

    • Seniesa Estrada vs. Sonia Osorio, 8 rounds, female flyweights

    • Oscar Duarte vs. vs. TBA, 6 rounds, lightweights

    • Jousce Gonzalez vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

    • Antonio Orozco vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

    • Blair Cobbs vs. TBA, 6 rounds, welterweights

    At Tampa, Fla. (Telemundo):

    • Daniel Lozano vs. Mike Plania, 10 rounds, bantamweights

    At Rome:

    • Marvin Petit vs. Pasquae Di Silvio, 12 rounds, lightweights

    At Huntington, N.Y.:

    • Courtney Pennington vs. Steven Martinez, 8 rounds, junior middleweights

    • Titus Williams vs. TBA, 6 rounds, featherweights

    • Danny Gonzalez vs. Juan Rodriguez, 8 rounds, junior welterweights

    • Valerio Nocera vs. Glenford Nickey, 6 rounds, junior welterweights

    • Johnathan Arroyo vs. TBA, 4 rounds, welterweights

    March 17

    At New York (ESPN/ESPN Deportes):

    • Jose Ramirez vs. Amir Imam, 12 rounds, for vacant WBC junior welterweight title

    • Michael Conlan vs. TBA, 6 or 8 rounds, featherweights

    • Oleksandr Gvozdyk vs. Mehdi Amar, 12 rounds, for vacant WBC interim light heavyweight title

    • Felix Verdejo vs. Antonio Lozada Jr., 8 or 10 rounds, lightweights

    • Christopher Diaz vs. Julio Berraza, 10 rounds, junior lightweights

    • Jean Carlos Rivera vs. Jose Haro, 8 rounds, featherweights

    • Joseph Adorno vs. Ivan de la Madrid, 4 rounds, junior lightweights

    At Sydney, Australia:

    • Darragh Foley vs. Steven Wilcox, 12 rounds, junior welterweights

    • Ben Savva vs. Kyron Dryden, 12 rounds, welterweights

    • Haithem Lammouz vs. Gaige Ireland, 10 rounds, lightweights

    • Ricky Colosimo vs. Brent Dames, 4 rounds, welterweights

    • Gearoid Clancy vs. Sam Williams, 8 rounds, junior welterweights

    • Josh Jenkins vs. Zorran Cassady, 4 rounds, super middleweights

    • John Hutchinson vs. Craig Parke, 10 rounds, middleweights

    • Nick Ariel vs. Aswin Cabuy, 4 rounds, super middleweights

    • Jackson Donnelly vs. John Bissett, 4 rounds, middleweights

    At London:

    • Matty Askin vs. Stephen Simmons, 12 rounds, for Askin’s British cruiserweight title

    • Joe Joyce vs. Donnie Palmer, 8 rounds, heavyweights

    At Hannover, Germany:

    • Patrick Wojcicki vs. Ronny Mittag, 12 rounds, middleweights

    At Santo Domingo, Dominican Republic:

    • Felix Varela vs. Beibis Berrocal, 11 rounds, light heavyweights

    • Wilfredo Mendez vs. Leyman Benavides, 11 rounds, strawweights

    • Alberto Puello vs. Ricardo Zambrano, 11 rounds, junior welterweights

    At Melbourne, Australia:

    • Sam Soliman vs. Wes Capper, 12 rounds, middleweights

    At Selangor, Malaysia:

    • Kudratillo Abdukakhorov vs. Laszlo Toth, 12 rounds, welterweights

    At Monterrey, Mexico (beIN Sports Espanol):

    • Daniel Valladares vs. TBA, 10 rounds, flyweights

    March 18

    At Kobe, Japan:

    • Ryuya Yamanaka vs. Moises Calleros, 12 rounds, for Yamanaka’s WBO strawweight title

    • Reiya Konishi vs. Carlos Canizales, 12 rounds, for vacant WBA “regular” junior flyweight title

    March 22

    At Indio, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes):

    • Ryan Garcia vs. Fernando Vargas, 10 rounds, junior lightweights

    • KeAndre Gibson vs. Eddie Gomez, 10 rounds, welterweights

    • Joet Gonzalez vs. Rolando Magbanua, 10 rounds, featherweights

    • Jonathan Navarro vs. Cesar Valenzuela, 8 rounds, junior welterweights

    • Raul Curiel vs. Quantavious Green, 6 rounds, welterweights

    • Emilio Sanchez vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

    March 24

    At Ponce, Puerto Rico (ESPN/ESPN Deportes):

    • Jose Martinez vs. Alejandro Santiago, rematch, 10 rounds, junior bantamweights

    • Joshua Franco vs. Lucas Fernandez, 10 rounds, junior bantamweights

    • Danielito Zorrilla vs. Regino Canalas, 6 rounds, junior welterweights

    • Zachary Ochoa vs. Ryan Pino, 6 rounds, junior welterweights

    • Kevin Nieves vs. Edgardi Rivera, 6 rounds, lightweights

    • Jose Bartelomei vs. Miguel Ortiz, 4 rounds, junior lightweights

    • Rashidi Ellis vs. TBA, 8 rounds, welterweights

    • Juan Camacho vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights

    • Edwin Valentin vs. TBA, 6 rounds, bantamweights

    • Josean Serra vs. TBA, 6 rounds, junior flyweights

    At Hamburg, Germany:

    • Tyron Zeuge vs. Isaac Ekpo, rematch, 12 rounds, for Zeuge’s WBA “regular” super middleweight title

    • Karo Murat vs. Isidro Ranoni Prieto, 12 rounds, light heavyweights

    • Sebastian Formella vs. Angelo Frank, 12 rounds, junior middleweights

    • Firat Arslan vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights

    • Huseyn Cinkara vs. Tervel Pulev, 10 rounds, cruiserweights

    At London:

    • Dillian Whyte vs. Lucas Browne, 12 rounds, heavyweights

    • Frank Buglioni vs. Callum Johnson, 12 rounds, for Buglioni’s British light heavyweight title

    • Craig Richards vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights

    • Anthony Fowler vs. TBA, 6 rounds, middleweights

    • Chris Kongo vs. Serge Ambomo, 6 rounds, welterweights

    • Louie Lynn vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

    • Richard Riakporhe vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

    At Marseille, France:

    • Ryad Merhy vs. Arsen Goulamirian, 12 rounds, for vacant WBA “regular” cruiserweight title

    • Michel Soro vs. John Vera, 12 rounds, WBA junior middleweight eliminator

    At Birmingham, England:

    • Frankie Gavin vs. Bethuel Ushona, 12 rounds, welterweights

    At Narva, Estonia:

    • Elena Gradinar vs. Olivia Gerula, 10 rounds, female featherweights

    At Bilbao, Spain:

    • Kerman Lejarraga vs. Bradley Skeete, 12 rounds, for vacant European welterweight title

    At Guadalajara, Mexico (beIN Sports Espanol):

    • Ramon Alvarez vs. TBA, junior middleweights

    March 27

    At Hollywood, Calif.:

    • Hollywood Fight Nights

    March 31

    At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

    At Cardiff, Wales (Showtime):

    • Anthony Joshua vs. Joseph Parker, 12 rounds, IBF/WBA/WBO heavyweight title unification

    • Alexander Povetkin vs. David Price, 12 rounds, heavyweights

    • Ryan Burnett vs. Yonfrez Parejo, 12 rounds, for Burnett’s WBA bantamweight title

    • Joe Cordina vs. Andy Townend, 10 rounds, lightweights

    • Morgan Jones vs. Mose Auimatagi Jr., 6 rounds, super middleweights


    APRIL

    April 6

    At Los Angeles (Estrella TV):

    • LA Fight Club

    April 7

    At TBA (Showtime):

    • Jarrett Hurd vs. Erislandy Lara, 12 rounds, IBF/WBA junior middleweight unification

    At San Juan, Puerto Rico:

    • Janiel Rivera vs. Elwin Soto, 10 rounds, strawweights

    At Laredo, Texas:

    • Ricardo Mayorga vs. Rodolfo Gomez Jr., 10 rounds, super middleweights

    At Calgary, Canada:

    • Michael Farenas vs. Guadalupe Rosales, 10 rounds, lightweights

    At Paris:

    • Tony Yoka vs. Cyril Leonet, 10 rounds, heavyweights

    At Coahuila, Mexico (beIN Sports Espanol):

    • Jose Zepeda vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

    April 13

    At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

    • Golden Boy Boxing

    At TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes):

    • Premier Boxing Champions

    April 14

    At London:

    • Billy Joe Saunders vs. Martin Murray, 12 rounds, for Saunders’ WBO middleweight title

    • Terry Flanagan vs. Maurice Hooker, 12 rounds, for vacant WBO junior welterweight title

    • Anthony Yarde vs. TBA, 10 rounds, light heavyweoghts

    • Ohara Davies vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior welterweights

    • Daniel Dubois vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

    • Darryll Williams vs. Lennox Clarke, 10 rounds, super middleweights

    • Ryan Garner vs. TBA, 4 or 6 rounds, junior lightweights

    • Raza Hamza vs. Lewis Pettitt, 8 rounds, junior lightweights

    • Harvey Horn vs. TBA, 4 rounds, flyweights

    April 15

    At Yokohama, Japan:

    • Ryota Murata vs. Emanuele Felice Blandamura, 12 rounds, for Murata’s WBA “regular” middleweight title

    • Daigo Higa vs. Cristopher Rosales, 12 rounds, for Higa’s WBC flyweight title

    • Ken Shiro vs. Ganigan Lopez, rematch, 12 rounds, for Shiro’s WBC junior flyweight title

    April 19

    At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

    • Golden Boy Boxing

    April 20

    At Las Vegas (beIN Sports):

    • Max Ornelas vs. Tony Lopez, 8 or 10 rounds, bantamweights

    At Singapore:

    • Michael Dasmarinas vs. Karim Guerfl, 12 rounds, bantamweights

    At Vicenza, Italy:

    • Luca Rigoldi vs. Anthony Settoul, 12 rounds, junior featherweights

    At Toronto:

    • Kane Heron vs. Jeff Tabrizi, 10 rounds, welterweights

    April 21

    At TBA (Showtime):

    • Adrien Broner vs. Omar Figueroa, 12 rounds, WBC junior welterweight eliminator

    • Jermall Charlo vs. Hugo Centeno, 12 rounds, for vacant WBC interim middleweight title

    • Gervonta Davis vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior lightweights

    At Belfast, Northern Ireland:

    • Carl Frampton vs. Nonito Donaire, 12 rounds, featherweights

    • Zolani Tete vs. Omar Narvaez, 12 rounds, for Tete’s WBO bantamweight title

    • Jono Carroll vs. Marco McCullough, 12 rounds, junior lightweights

    • Tyrone McKenna vs. Philip Sutcliffe Jr., 10 rounds, junior welterweights

    • Conrad Cummings vs. Luke Keeler, 10 rounds, middleweights

    At Liverpool, England:

    • Amir Khan vs. Phil Lo Greco, 12 rounds, welterweights

    • San Dodd vs. Tommy Coyle, 12 rounds, for Dodd’s Commonwealth lightweight title

    • Conor Benn vs. TBA, 6 rounds, welterweights

    • Ryan Mulcahy vs. Bilal Rehman, 10 rounds, junior welterweights

    At Sundsvall, Sweden:

    • Otto Wallin vs. Adrian Granat, 12 rounds, heavyweights

    April 26

    Tokyo, Japan:

    • Takeshi Inoue vs. Yuki Nonaka, 12 rounds, IBF junior middleweight eliminator

    April 27

    At Louisville, Ky.:

    • Jose Sulaiman World Invitational quarterfinals

    • Felix Diaz vs. Derrick Cuevas, 10 rounds, welterweights

    • Chris Van Heerden vs. Timo Schwarzkopf, 10 rounds, welterweights

    • Fredrick Lawson vs. Baishanbo Nasiywula, 10 rounds, welterweights

    • Radzhab Butaev vs. Brad Solomon, 10 rounds, welterweights

    April 28

    At Philadelphia (ESPN/ESPN Deportes):

    • Top Rank on ESPN

    At New York (HBO):

    • Daniel Jacobs vs. Maciej Sulecki, 12 rounds, middleweights

    • Jarrell “Big Baby” Miller vs. Johann Duhaupas, 12 rounds, WBA heavyweight eliminator

    • Katie Taylor vs. Victoria Bustos, 10 rounds, WBA/IBF women’s lightweight title unification

    • Artur Szpilka vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

    • Shohjahon Ergashev vs. TBA, 8 or 10 rounds, junior welterweights

    At TBA (Fox/Fox Deportes)

    • Premier Boxing Champions

    At Douai, France:

    • Vincent Legrand vs. Andrew Selby, 12 rounds, for vacant European flyweight title

    At Windham, N.H.:

    • Tommy O’Connell vs. Bruce Boyington, 4 rounds, welterweights

    April 29

    At Yesan City, South Korea:

    • Carlo Magali vs. Yoon Sung Kim, 12 rounds, junior lightweights

    At Pasay City, Philippines:

    • Mark Barriga vs. Gabriel Mendoza, 12 rounds, IBF strawweight eliminator


    MAY

    May 4

    At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

    • Golden Boy Boxing

    May 5

    At Las Vegas (HBO PPV):

    • Gennady Golovkin vs. Canelo Alvarez, rematch, 12 rounds, for Golovkin’s IBF/WBA/WBC middleweight title

    At London (AWE):

    • Tony Bellew vs. David Haye, rematch, 12 rounds, heavyweights

    May 6

    At Avellino, Italy:

    • Kamil Laszckyk vs. Carmine Tommasone, 12 rounds, featherweights

    May 11

    At Jeddah, Saudi Arabia:

    • Oleksandr Usyk vs. Murat Gassiev, 12 rounds, for undisputed cruiserweight title, World Boxing Super Series final

    May 12

    At New York (ESPN/ESPN Deportes):

    • Vasiliy Lomachenko vs. TBA, 12 rounds, lightweights

    At Bolton, England:

    • Sam Sexton vs. Hughie Fury, 12 rounds, for Sexton’s British heavyweight title

    May 17

    At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

    • Golden Boy Boxing

    May 19

    At New York (Showtime):

    • Keith Thurman vs. TBA, 12 rounds, for Thurman’s WBC/WBA welterweight title

    At Montreal (Showtime):

    • Adonis Stevenson vs. Badou Jack, 12 rounds, for Stevenson’s WBC light heavyweight title

    • Eleider “Storm” Alvarez vs. TBA, 10 or 12 rounds, light heavyweights

    At Leeds, England:

    • Lee Selby vs. Josh Warrington, 12 rounds, for Selby’s IBF featherweight title


    JUNE

    June 1

    At Los Angeles (Estrella TV):

    • LA Fight Club

    June 2

    At London:

    • George Groves vs. Callum Smith, 12 rounds, for Groves’ WBA super middleweight title, World Boxing Super Series final

    June 8

    At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

    • Golden Boy Boxing

    June 9

    At Los Angeles (Showtime):

    • Leo Santa Cruz vs. Abner Mares, rematch, 12 rounds, for Santa Cruz’s WBA “super” featherweight title

    • Jermell Charlo vs. TBA, 12 rounds, for Charlo’s WBC junior middleweight title

    June 15

    At New York (ESPN/ESPN Deportes):

    • Top Rank on ESPN

    June 16

    At Dallas (Showtime):

    • Errol Spence Jr. vs. Carlos Ocampo, 12 rounds, for Spence’s IBF welterweight title

    June 30

    At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

    • Top Rank on ESPN


    JULY

    July 6

    At Los Angeles (Estrella TV):

    • LA Fight Club

    July 7

    At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

    • Top Rank on ESPN

    July 14

    At TBA (ESPN/ESPN Deportes):

    • Top Rank on ESPN

    July 23

    At Kempton Park, South Africa:

    • Tommy Oosthuizen vs. Thabiso Mchunu, 12 rounds, cruiserweights


    AUGUST

    Aug. 10

    At Los Angeles (Estrella TV):

    • LA Fight Club


    OCTOBER

    Oct. 12

    At Los Angeles (Estrella TV):

    • LA Fight Club